Ostrov Vir

Ostrov Vir je spojen s pevninou mostem

Na Vir bez problému dojedete autem, ostrov je spojen s pevninou mostem, který je bezplatný a otevřený 24 hodin denně. Ostrov se nachází cca 700 km od českých hranic.

Poloha ostrova zaručuje nádherné koupání od června, až do konce října. Na místě je možnost výletů do Ninu nebo cca 25 km vzdáleného Zadar (mořské varhany, historické centrum). Když už budete v Zadaru, byla by škoda nevyužít nabídky na celodenní výlet lodí na ostrovy Kornati (památka UNESCO, možnost vidění delfínů). Pláže na Viru jsou písečné nebo oblázkové, takže každý si přijde na to svoje. Nádherné čisté moře s možností půjčení vodních skútrů.

Místo bude vyhovovat i sportovcům – celý ostrov je obehnán asfaltovou stezkou (kola, in-line brusle, ale i procházky). Stejně tak spokojené tu budou rodiny se svými dětmi. Je to jedno z mála Chorvatských míst nedotčených, tak jako na jiných místech Chorvatska, civilizací.

Krásná, panenská příroda s mnoha kouzelnými zákoutími. Romantické pláže s průzračně modrou vodou, s minimálním turistickým ruchem. Přesto zde však nejdete kavárničky, tržnici, rybárnu, spoustu obchodů, aquapark a lunapark, který je v provozu po celou sezónu. V nedalekém Zadaru, vzdáleném od ostrova pouze 25 km najdete obchodní domy Kaufland, Billa, Interspar, Lidl aj., ve kterých pořídíte spoustu potravin za stejnou nebo srovnatelnou cenu jako v ČR. Pohostinní domácí Vám rádi poradí, kde lze nejlevněji nakupovat pití, víno i jídlo. Většina místních obyvatel je velmi vstřícná a k českým turistům se chovají s úctou a respektem. Pro všechny, kteří se chtějí něco užít, jsou zde k dispozici vodní skútry, šlapadla a výletní lodě.

Vir je jeden z 300 ostrovů a poloostrovů Zadarské riviery. Nachází se ve Virském moři na severozápadním dílu Dalmácie. Vzdálenost od Zadaru je 25km a celý ostrov má po obvodu 31km. Okolí ostrova se vyznačuje překrásnými písčitými a oblázkovými plážemi, velkým dílem ještě netknutými. Jsou výborné na koupání a vyjížďky na loďkách. Celý ostrov je porostlý borovými háji z dlouhými písčitými plážemi v bezprostřední blízkosti mostu, který ostrov Vir spojuje s pevninou.

Ostrov Vir obklopují především písečné a oblázkové pláže s křišťálově průzračným mořem, což tento ostrov činí ideálním na rodinnou dovolenou. Se skoro 300 slunečními dny v roce je ostrov v hlavní sezóně velmi žádaný. Svěží povětrnostní podmínky a letní teploty jsou ideální pro surfaře a potápěče.

Kamenitá část ostrova na jedné straně je zajímavá mořskou flórou a faunou a činní ostrov atraktivní pro potápění.
Ostrov se nachází v centru Chorvatského jadranu a je ideální k podnikání různých výletů. Například: Národní park Paklenica s impozantními kaňony, souostroví Kornati s 200 ostrovy a poloostrovy, vodopády Krka, Vranske jezero a v neposlední řadě i Plitvická jezera.
Poblíž, 15km se, nachází i starochorvatský královský hrad Nin, kolébka chorvatské civilizace a dále 3000 let starý Zadar, pověstný svými kulturními a historickými pamětihodnostmi.

První zmínky o ostrově  Vir jsou z roku 1069, za vlády krále Petra Krešimira IV. Ostrov sloužil a slouží dodnes k léčbě revmatických potíží, neboť v jedné části ostrova vyvěrají léčebná bahna.

Na celém ostrově jsou příznivé klimatické podmínky k léčení astmatických a alergických a kožních onemocnění, neboť je zde vysoké procento jodizace moře a v dalekém okolí nejsou žádné průmyslové zóny, ani jiné negativní vlivy civilizace. Ostrov Vir se řadí k místům s nejčistším mořem na chorvatském pobřeží a je zcela jednoznačně doporučován jako jeden ze dvou ostrovů nejvhodnější pro preventivní léčbu právě astmatických onemocnění.

Na celém ostrově naleznete i mnoho malých kavárniček a restaurací a v centru tržiště, masny a rybárny, kde seženete denně čerstvé rybí pochoutky, případně lze ryby i přímo koupit u místních rybářů.